makefriendsnowar
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
makefriendsnowar

Here we can talk and make new friends
 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Τι τρέχει με τα Παιδιά του 1983;

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Admin
Admin



Αριθμός μηνυμάτων : 24
Ημερομηνία εγγραφής : 28/03/2008
Ηλικία : 31
Τόπος : Λαμία

Τι τρέχει με τα Παιδιά του 1983; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τι τρέχει με τα Παιδιά του 1983;   Τι τρέχει με τα Παιδιά του 1983; EmptyΚυρ Μαρ 30, 2008 11:13 am

Τι τρέχει με τα Παιδιά του 1983;

Το Δεκέμβριο του 2005, η εκπομπή του Κώστα Χαρδαβέλα Πύλες του Ανεξήγητου ανακίνησε το θέμα της πανεπιστημιακής έρευνας που έγινε γύρω από τα παιδιά που γεννήθηκαν τον Απρίλιο του 1983. Αυτό το θέμα το είχαμε παρουσιάσει για πρώτη φορά το 2002 στο περιοδικό Strange (τεύχος 44 και 45, Μάιος και Ιούνιος 2002), σε μια μεγάλη συνέντευξη του γνωστού συγγραφέα Ιωάννη Φουράκη. Αργότερα, στο τεύχος 48, δημοσίευσα ένα άρθρο στο οποίο, εκτός άλλων, προσπάθησα να δώσω τη δική μου ερμηνεία για το τι μπορεί να έψαχναν οι ακαδημαϊκοί ερευνητές στα συγκεκριμένα παιδιά: Ανθρώπους που αναπτύσσουν ένα διαφορετικό μοντέλο συμπεριφοράς ή ακόμη και ένα διαφορετικό γενετικό προφίλ από το συνηθισμένο του μέσου ανθρώπου.

Κάτι που δεν αναφέρθηκε -από όσο τουλάχιστον πρόσεξα- στην εν λόγω εκπομπή, ήταν ότι ο «θρύλος» των παιδιών που είναι «ιδιαίτερα» και κάτοχοι νέων ικανοτήτων και δυνάμεων και έρχονται για να σώσουν την ανθρωπότητα, είναι πανομοιότυπος με τον παγκόσμιο θρύλο περί των Indigo Children, των παιδιών που θα είναι «κάτι παραπάνω από άνθρωποι» και θα φέρουν τη Νέα Εποχή. Και φυσικά, δεν ακούστηκε ούτε ότι κι αυτός ο θρύλος έχει παλιότερες ρίζες. Υπάρχει παραδείγματος χάριν το μυθιστόρημα του Άρθουρ Κλαρκ Οι Επικυρίαρχοι (ο πρωτότυπος αγγλικός τίτλος ήταν The End of Childhood, Το Τέλος της Παιδικής Ηλικίας) το οποίο γράφτηκε το 1953(!) και μιλάει για μια γενιά παιδιών που αποκτούν απίστευτες ψυχοκινητικές ικανότητες και προκαλούν την μετατροπή της ανθρωπότητας σε ένα νέο είδος θεών...

Ο θρύλος της νέας γενιάς ιδιαίτερων παιδιών, λοιπόν, δεν είναι κάτι τελείως καινούργιο, ούτε κάτι πρωτάκουστο. Πίσω από αυτόν, κρύβεται μια υποψία που έχει δημιουργηθεί στο νου μας, εξαιτίας της θεωρίας της εξέλιξης, την οποία πρωτοπαρουσίασε ο Δαρβίνος τον 19ο αιώνα. Η θεωρία της Εξέλιξης προβλέπει ότι εξαιτίας κάποιων τυχαίων γεγονότων, δημιουργούνται σε κάθε είδος ζώων γενετικές μεταλλάξεις που, αν και τις περισσότερες φορές δεν είναι βιώσιμες, κάποιες φορές δίνουν στα πλάσματα που τις παθαίνουν, νέες ιδιότητες και ικανότητες που τα κάνουν ισχυρότερα από τα πλάσματα του είδους που κανονικά ανήκουν. Αυτά τα πλάσματα αν κατορθώσουν να αναπαραχθούν και να μεταδώσουν τις μεταλλάξεις τους στους απογόνους, τότε δημιουργούν ένα νέο είδος (και συνήθως εξοντώνουν και αντικαθιστούν τους προγόνους τους...)

Πρέπει βέβαια να παραδεχτούμε ότι η νύξη του αγαπητού κ. Φουράκη ότι ένα αστρονομικό -εξωγήινο;- γεγονός προκάλεσε την κατευθυνόμενη μετάλλαξη ενός αριθμού παιδιών (98;) στην Ελλάδα, είναι πολύ ενδιαφέρουσα, αν και αυτήν την έχουμε ξαναδεί (δείτε την ταινία Village of the Damned, του Τζον Κάρπεντερ, ρημέικ κι αυτή της παλιότερης ταινίας του 1960, και θα καταλάβετε...)

Ένα θέμα που δεν είδα όμως να αναφέρεται πουθενά, είναι ότι το συγκεκριμένο ερωτηματολόγιο που στάλθηκε στα παιδιά του 83, είναι το ίδιο ερωτηματολόγιο που απευθύνεται στους υποψήφιους στρατιωτικών ή αστυνομικών ή δημόσιων οργανισμών: τα λεγόμενα «matrix tests» ή «Τεστ Προσωπικότητας». Άρα, δεν είναι κάτι τελείως μοναδικό... Έχω π.χ. μπροστά μου το βιβλίο του Θεόδωρου Κοντορούπη «Test Προσωπικότητας για υποψήφιους Στρατιωτικών Σχολών - ΕΛ.ΑΣ. και για Εξετάσεις Οργανισμών» (εκδόσεις Ροή). Σχεδόν παντού εκεί μέσα υπάρχουν παρόμοιες «ύποπτες» ερωτήσεις για «κλοπές σκέψεων» κλπ. Λέτε οι δημόσιες υπηρεσίες να ψάχνουν ...τηλεπαθητικούς για να προσλάβουν;

Ένα ακόμη σχόλιο: Στο όλο θέμα αναφέρθηκαν επανειλλημένα οι «ιδιαιτερότητες» και τα «χαρίσματα» των συγκεκριμένων παιδιών. Είναι σαν να λέμε ότι μόνο αυτά τα παιδιά έχουν, δηλαδή, ιδιαιτερότητες και αντιμετωπίζουν παράξενα φαινόμενα! Αν δεν κάνω λάθος, όμως, υπάρχουν εκατομμύρια άνθρωποι στον κόσμο, σε όλη τη διάρκεια της Ιστορίας, που έχουν γίνει επίκεντρα παρόμοιων φαινομένων. Γιατί όλους αυτούς τους απορρίψαμε, και επικεντρωθήκαμε μόνο στα παιδιά του 83;

Και τέλος, πολλές φορές συζητήθηκε ότι «αυτά τα παιδιά είναι πιο έξυπνα και διαπρέπουν στις επιστήμες» κτλ. Αυτό κατά τη γνώμη μου είναι πολύ αδύναμο σχόλιο, γιατί, όπως όλοι ξέρουμε, κάθε γενιά είναι πάντα πιο έξυπνη από τις προηγούμενες (ή έτσι τουλάχιστον φαίνεται)...

Στο άρθρο μου στο τεύχος 48 παραθέτω επίσης κάποιες πληροφορίες για το θέμα των Σαϊεντολόγων και γιατί αυτοί έχουν λόγους για να ενδιαφέρονται για το όλο θέμα. Πατήστε εδώ για να οδηγηθείτε αμέσως σε εκείνο το σημείο του κειμένου.
Αυτό, λοιπόν, νομίζω ότι είναι το πλήρες υπόβαθρο πίσω από την έρευνα, πίσω από τις πιθανές υποψίες των επιστημόνων που έφτιαξαν το ερωτηματολόγιο, πίσω από τους υπαινιγμούς του κ. Φουράκη, και πίσω από την ελπίδα όλων μας ότι -αφού δεν διορθώνονται τα προβλήματά μας με άλλο τρόπο- μια νέα γενιά υπερανθρώπων θα έρθει να τα διορθώσει για εμάς (αυτό ονομάζεται «Μεσσιανισμός»)...

Εγώ ένα έχω να σας πω: Μην περιμένετε μόνο τα παιδιά του 1983 για να σας σώσουν. Κάντε κάτι κι εσείς για να βελτιώσετε την κατάσταση και τη ζωή σας. Που ξέρετε, ίσως και μέσα σας να κρύβονται παράξενες δυνάμεις και «αστρικά» χαρίσματα....

Ακολουθούν κάποια κομμάτια του άρθρου που είχα γράψει σχετικά με τους Μεταλλαγμένους, τα οποία θεωρώ ότι είναι απαραίτητα για την πληρέστερη κατανόηση του θέματος...
(συνεχιζεται)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://likeanangel.forumgreek.com
 
Τι τρέχει με τα Παιδιά του 1983;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
makefriendsnowar :: Ανεξήγητα φαινόμενα :: Τα παιδία του Απρίλιου του 1983 μύθος η πραγματικότητα??-
Μετάβαση σε: